چگونه با ارزیابی طراحی وب سایت، سایتی متناسب با حرفه یمان داشته باشیم؟

آیا وب سایت شما برای شغل و حرفه تان بازده خوبی ندارد؟ طراحی سایت ممکن است از نظر شما خوب به نظر برسد، اهداف شما را به خوبی بیان کنند و استفاده از آن برای کاربران آسان باشد اما ممکن است بازده لازم را برای شغل شما به همراه نداشته باشد.

 


کارشناسان طراحی سایت بر مبنای تجربه و روش کاری خود در جهت ارائه سایتی مناسب و موثر برای یک شغل خاص، کار طراحی را انجام می دهند و در این راستا گزینه های زیادی را در میان ایده های مختلف برای یک شغل انتخاب می کنند و معمولاً اکثر این تصمیمات صحیح و نتیجه مناسب را به همراه دارد. اما این بدان معنی نیست که آنان در تمام موارد یک طرح کامل و بی نقص ارائه می دهند (البته باید توجه داشت تصور طراحی یک سایت کامل و بی نقص که به طور صد درصد بر طرف کننده نیاز صاحبان سایت باشد، ناممکن است).

ارزیابی طراحی وب سایت به معنی بررسی بازخورد کاربران پس از استفاده از یک سایت می باشد و مشخص می کند کدامیک از تصمیماتی که در طول فاز طراحی گرفته شده است صحیح بوده و کدامیک باید بازبینی شود.

روش ارزیابی طراحی وب سایت

روش های پرهزینه بسیاری برای انجام ارزیابی طراحی وب سایت وجود دارد که می توانند گزینه مناسبی برای سایت هایی بزرگ و با سرمایه بالا باشد. اما با ارزیابی تعدادی اندکی از کاربران یک سایت در مدت زمان کوتاه، می توان از راه حل کم هزینه تری بهره برد؛ که در ادامه، مراحل اصلی این نوع از ارزیابی طراحی وب سایت ارائه شده است.

1- تعیین یک طرح خاص برای ارزیابی

طرح ارزیابی یک لیست کوتاه از فعالیت هایی است، که مدیران بعد از طراحی سایت انجام می دهند. این فعالیت ها که باید بر اساس نیازمندیهای شغل شما است، ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

آیا کاربر پس از 5 ثانیه نگاه کردن به صفحه اصلی سایت می تواند شغل شما را تشخیص دهد؟

آیا کاربر می تواند شماره تلفن و آدرس شما را به راحتی بیابد؟

آیا کاربر به راحتی می تواند محصول مورد نظر را در سایت شما بیابد و آن را در لیست خرید خود قرار دهد؟

آیا کاربر می تواند محصولات سایت را مقایسه و ارزانترین محصول را از بین آن ها انتخاب کند؟


و هر فعالیت دیگری که بیان کننده نیاز شما از سایت باشد.

این فعالیت ها باید به اندازه ای باشد که در بر گیرنده تمام تجربیات یک کاربر در استفاده از سایتتان باشد. از طرف دیگر هرچه قدر این وظایف بیشتر و مدت زمانی که کاربران مشغول انجام آنها هستند طولانی تر باشد نتایج ارزیابی طراحی وب سایت غیر واقعی تر و نامفیدتر خواهد بود.

2- انتخاب کاربران خاص برای ارزیابی

نوع کاربرانی که برای ارزیابی طراحی وب سایت انتخاب می کنید اهمیت بسیاری دارد. در صورتیکه سایت شما برای یک قشر خاص از کاربران طراحی نشده است، یک نمونه از کاربران معمولی می تواند مناسب باشد. اولین قانونی که باید رعایت نمود این است که باید کاربرانی را بیابید که قبلاً از سایت شما استفاده نکرده اند و با شغل شما آشنا نیستند.

3- نقش صاحبان سایت در ارزیابی

در حقیقت شما در ارزیابی سایت هیچ نقشی ندارید. شما نباید هیچ توضیحی در مورد شغلتان به کاربران در طول تست ارائه دهید. در نظر داشته باشید که شما مشغول ارزیابی کاربران واقعی هستید. تحقیقات زیادی در مورد ارزیابی طراحی وب سایت انجام شده است که نشان می دهد معمولاً نتایج حاصل از انجام تست ارزیابی برای تنها پنج کاربر تقریباً با نتایج حاصل از انجام این تست بر روی تعداد انبوهی از کاربران برابر است.

4- آنالیز نتایج ارزیابی

بدون در نظر گرفتن تعداد کاربرانی که مورد تست ارزیابی قرار گرفته اند ارزیابی طراحی وب سایت نتایج زیادی را برای شما در پی خواهد داشت که بررسی این نتایج و یافتن بهترین راه حل ممکن نیاز به تجربه بالا و احتمالاً استفاده از نظر کارشناسان در این زمینه دارد. توصیه می شود پس از بررسی نتایج و اعمال هرگونه تغییر در سایت، دوباره ارزیابی طراحی وب سایت انجام شود تا مشخص شود آیا تغییرات انجام شده مشکلات قبلی را حل کرده یا این تغییرات مشکلات جدیدتری را به وجود آورده است.

نتیجه گیری

ارزیابی طراحی وب سایت به طور باور نکردنی برای سایت ارزشمند و راحت است. ممکن است شما فکر کنید کاربران سایت شما را به خوبی فهمیده و همانگونه که شما انتظار دارید از آن استفاده می کنند. شما می توانید با استفاده از آن، درستی فکر خود را بررسی؛ و با ایجاد تغییرات ساده و اندک سود بسیاری را برای شغلتان در پی داشته باشید. 


Copy

فنی مهندسی علم و وصنعت خواجه نصیر

مطالب مرتبط

  ثبت شکایات

  قوانین آگهی نامه

  قوانین وبسایت

   

  logo-samandehi

  آدرس : ایران - تهران، زعفرانیه

  صندوق پستی 1458-19395

  تلفن :

  +982122750210

  +982122750380

  +982122750430

  نمابر:

  +982122750569

  همراه:

  +989128361805

  ایمیل:

  info@sanatiran.com

  وبسایت:

  www.sanatiran.com

  عضویت در خبرنامه

  ... و یا ایمیل خود را وارد کنید.

   
  تماس با ما

  *نام:

  ايميل:

  *پيام: